Algajale

Mis on lohesurf?

Lohesurf on kombinatsioon lohe lennutamisest ja surfist. Lohesurfiga saab tegeleda aastaringselt nii vees, maal kui lumel. Lohesurf on suhteliselt uus spordiala, aga mis on ülemaailsmselt saanud väga populaarseks veespordi ja lumespordi entusiastide hulgas ning enamvähem igaüks on võimeline selle alaga tegelema. Lohesurf on hetkel üks kiiremini arenevaid spordialasid maailmas.

Kuidas see toimib?

Lohesurfar seisab surfates lohelaual-lumelaual ning tema keha ümber on kinnitatud trapets, mille külge on ühendatud 20-30m pikkuste liinidega 5-20m² suurune lohe, mis veab teda tuule jõul. Lohe lendamiseks on vajalik tuul ja tuule olemasolul saab lohe lendu kontrollida poomiga. Sõites libiseb lohesurfar lohelaual üle vee-lume, samal ajal kontrollides lohet ja tekitades sellega vedu. Lisaks lohe juhtimisele peab lohesurfar samaaegselt manööverdama oma lauaga vees-lumel.

MIDA LOHESURFIS TEHA SAAB?

Lohesurfis saab lohet ja lauda kasutades teha erinevaid trikke, olenemata kas sõidad vees või lumel. Hüpped, pöörlemised, lauast kinni võtmised, kiteloop-id on ainult mõned huvitavad trikid, mis teevad lohesurfi nii nauditavaks ja virgutavaks spordialaks. Sõitmine algab 20m2 lohedega alates juba 3m/s tuultest.Parimad sõiduolud on kuskil 10m/s kuni 13m/s ning nendes oludes kasutatakse 8-10m2 suuruseid lohesid. Tugevamate tuultega kui 17m/s võivad olud juba ohtlikuks muutuda.

KUI TURVALINE ON LOHESURF?

Tänu pidevale lohesurfi arengule,  sealhulgas varustuse arengule, koolituste taseme tõusule on muutunud lohesurf järjest rohkem ja rohkem turvalisemaks. Lohesurfiga saab tegeleda pea igaüks, kes oskab ujuda ja ei ole probleeme tervisega.

Lohesurf võib olla ohtlik kui ei järgita ohutusnõudeid. Eelnevatel aastatel on ülemaailmselt olnud juhtumeid, mille tagajärjel on inimesed saanud raskelt vigastada. Lohesurfarid, eriti algajad, peaksid meelde jätma kui oluline on turvalisusnõuete järgimine ja täitmine. Õnnetused juhtuvad varustuse rikke tõttu, ebastabiilsete ilmaolude tõttu ja inimese vea tõttu. Probleemsed ilmaolud võivad tuua kaasa suuri laineid, halba nähtavust, mis võivad panna surfari raskesse situatsiooni, mis tõttu võib ta kaotada kontrolli olukorra üle.  Seega peaks alati veenduma oludes, oma hetke sõidutasemes ja varustuse korrasolekus ning vahetama katkised osad, kui vaja.

KUIDAS SAAKSIN ALUSTADA TURVALISELT LOHESURFIGA?

Nagu igal spordialal esineb ka lohesurfis erinevaid riske. Algajana ei pea sa teadma kõike koheselt. Tee omale algteadmised selgeks ja vastavalt oma tasemele harjuta edasi. Lohesurf on väga huvitav tegevus ja sellega tegelemiseks on tarvis õppida päris palju, kuid korralik koolitus on sulle paljuski abiks. Mida kogenumaks sa selles spordis saad, seda huvitavamaks see imeline ala ka muutub.